Barışarock'ta Aslında Neler Oldu...

Yasemin, Ülkü, Ümide, Gönül, Zeynep, Emek, Özlem...

Barışarock yaklaşırken kadınlar ve kadın grupları/kurumlarının üye olduğu kapalı mail gruplarında, özellikle Yolgezer grubunun Refika şarkısı dolayısıyla, rock müzikte cinsiyetçilik, alternatif alanlarda bile karşımıza çıkan ayrımcılık üzerine bir süre tartışıldı. Bu kapalı gruplardaki tartışmalar gruba üye olan gazeteci kadınlar tarafından haberleştirildi ise de esas olarak tek bir şarkıyı değil genel olarak her alanda karşımıza çıkan cinsiyetçiliği tartışıyorduk. Barışarock Festivali başladığında ise eğitmenliğini yaptığı gruplardaki birçok kadını taciz ettiğini bildiğimiz (burada bilgiden kastımız: yaşayan kadınların tanıklığı ve yaşadıkları uzun ve zor dönemlere tanıklığımızdır. Mehmet Esatoğlu’nu koruyan tiyatro çevrelerinin giriştiği gibi tacize delil aramanın abesliği dileriz artık herkes için malumdur). Mehmet Esatoğlu’nun Barışarock tiyatro organizasyonunda yer aldığını ve tiyatrocular adına açılış konuşması da yapacağını öğrendik. Aslında ilk öğrenen Mehmet Esatoğlu’nun tacizine uğrayan arkadaşımız oldu. Arkadaşımız kendini taciz eden adamla Barışarock alanında karşılaşmak zorunda kalınca bizler de yanında olduk. Birçok kadını bulunduğu tiyatro gruplarından ayrılmak zorunda bırakan, tacizleri birçok kadının tanıklığıyla bilinen Mehmet Esatoğlu’nu Barışarock alanında festivalin 3. gününde yaklaşık 25 kadınla protesto ettik. Festival tiyatro alanında ellerimizde “bir başka kadın taciz edilmesin diye Mehmet Esatoğlu bu alanı terk etsin” gibi dövizlerle Mehmet Esatoğlu’nu protesto eden biz 25 kadar kadına alandaki başka kadınlar ve erkekler de destek verdi.

Protestomuza karşılık Mehmet Esatoğlu’na destek olan amatör tiyatro çevresinin gösterdiği tepki yaptığımız protestoyu taciz, bizleri iftiracı olarak nitelemek oldu. Hatta içlerinde Mehmet Esatoğlu’nu savunmak adına kendisinin de tacizci olduğunu söyleyen erkek ve ne yazık ki kadınların bulunduğu Amatör Tiyatro Çevresi

(ATÇ)’nin sözlü ve fiziksel saldırısına maruz kaldık. Bu grup Mehmet Esatoğlu’nun alandan çıkmaması konusunda büyük bir direnç gösterdi. Barışarock ekibinden Mehmet Esatoğlu’nun bir saat içinde ikna edilerek alandan çıkmasının sağlanacağı sözünü alarak dağıldık. Ancak buna rağmen Mehmet Esatoğlu alandan çıkmadı ve bugün Barışarock’ı ve bir tacizciyi protesto eden bizleri faşizmle suçlayan tiyatro çevreleri tüm festival alanında kostüm ve enstrümanlarıyla adeta bir zafer turu attılar. Birçok kadına cinsel tacizde bulunmuş bir erkeği sahiplenerek...Bunun üzerine yaşanan gerginlik ve şiddet dolayısıyla Barışarock ekibi tiyatro sahnesini kapatmak zorunda kaldı.

Barışarock organizasyonuna eleştirimiz, etkinlik boyunca sahnede ve alanda yaşanan cinsiyetçiliğe, homofobi ve tacize karşı duyarsız kalmaları hatta bazen sahneden bunu savunmaları ya da destek olmaları noktasındadır. Yine Mehmet Esatoğlu’nun tiyatro organizasyonunda yer alması ve açılış konuşmasını yapmasını son ana kadar sorun etmemeleridir. Ya da festival başlayınca buna dair bir girişimde bulunulmaması, örneğin bizlere tepkimizi sahnede ifade etme olanağı verilmemesidir. Ancak bizlere olduğu gibi Barışarock organizasyonuna yönelik olarak ileri sürülen ‘tiyatroya müdahale’ gibi iddialar asılsız ve olay sırasında kullanılan saldırgan üslubun devamıdır. Barışarock ekibi de bizler kadar ATÇ’nin şiddet ve tacizlerine maruz kaldı. Artan, daha doğrusu ATÇ tarafından arttırılan şiddet sonrası ise tiyatro sahnesini kapatmak zorunda kaldılar.

Cinsel taciz ve cinsiyetçiliğin ‘hepimiz tacizciyiz’ gibi sloganlarla nasıl meşrulaştırılabileceğine, yok sayılıp olağanlaştırıldığına tanık olduğumuz protesto gününden sonra yaşananlar, yazılanlar da aynı hakaret ve şiddet dolu pratiğin devamı. Bu tür hakaret ve taciz dolu yazıları yanıtlayacak değiliz, sadece o gün ve öncesinde olanlara açıklık getirmekle yetiniyoruz. Ve son olarak tacizi ve tacizcileri savunan bu çevrelere diyebileceğimiz tek şey var:

 

‘hepimiz tacizciyiz’ sloganlarının gönül rahatlığıyla atılamadığı, şiddetin olağan olmadığı bir hayata sizin de ihtiyacınız yok mu?

NOT: Bu yazı “BARIŞAROCK'DA TİYATRO ALANINDA YAŞANANLAR” başlıklı bir dosya açan Tiyatrom sitesinden (http://www.tiyatrom.com) alınmıştır.

Geçmiş Şenlik Afişleri