Gündem Değerlendirmesi ve İstanbul Amatör Tiyatro Günleri’ni (İATG) Erteleme Kararı

vector-calendar-icon.jpg

15.05.2020

Aylardır devam eden COVID-19 salgını nedeniyle tüm dünyada günlük yaşam ve işleyiş askıya alınmış durumda. Vatandaşlara hükümetler tarafından büyük bir oranda “evden çıkmayın” çağrısı yapılırken salgınla mücadele ve tedavi yöntemleri araştırılmaya devam ediliyor. Eğitim kurumlarının ve bazı iş yerlerinin kapandığı bu süreçte, çoğunluk olarak vaktimizi evlerimizde sosyal izolasyon koşulları altında geçiriyoruz. Bugün, neredeyse iki aydır karantina sürecinin içindeyiz.

 

Hastaların bizzat kendileri, karantina altına alınmış hasta yakınları ve sağlık çalışanları zor koşullar altında yoğun bir emek sarf ederek hayatta kalma ya da hayatta tutma mücadelesi veriyor. Ekonomik dengeleri ciddi bir şekilde sarsan salgın koşulları ortadan kalktıktan sonra, var olan ve artışı beklenen ekonomik kriz ve yoksulluğun ne boyutlara varacağı ise bir muamma. Çevrimiçi platformlar üzerinden eğitime devam ediliyor ve derslerin içeriğine ilişkin materyaller çevrimiçi platformlar üzerinden paylaşılıyor. Genel itibariyle okullarda, salgının bitme olasılığı göz önüne alınarak gelecek eğitim dönemi için olası tarihler verilmiş olsa da öğrencilerden öğretim görevlilerine kadar herkes içinde bulunduğumuz süreci takip etmekten daha fazlasını yapamıyor.

 

Sosyal izolasyon koşullarının etkileri her alana olduğu gibi kültür-sanat çevrelerine de sirayet etti. Profesyonel ve amatör tiyatro toplulukları aktif faaliyetlerini durdurdu ve birçok ekip oyunlarını çevrimiçi kanallar üzerinden erişime açtı. İstanbul Amatör Tiyatro Günleri’ni (İATG) düzenleyen Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü (BÜFK), Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları (BÜO), İstanbul Üniversitesi Fen Oyuncuları (İFO), İstanbul Üniversitesi İktisat Sahnesi (İÜİS), İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Sahnesi (TS), Özyeğin Üniversitesi Tiyatro Kulübü ve Yeditepe Üniversitesi Oyuncuları (YÜO) olarak, kültür-sanat faaliyetlerini çevrimiçi kanallar üzerinden yürütmeye çalışıyoruz. Bu süreci pasif bir şekilde geçirmek yerine, mevcut şartların elverdiği ölçüde aktif bir şekilde geçirmenin önemli olduğu düşünüyoruz. Bu doğrultuda, üyelerimizle çevrimiçi kanallar üzerinden iletişime devam ediyor, gündem tartışmaları, sanatsal ve politik okumalar yapıyor ve eğitim prodüksiyonları kapsamında sahne, dramaturji ve arka plan çalışmalarını sürdürüyoruz. Bunun yanı sıra, çevrimiçi platformlar üzerinden geçmiş prodüksiyonlarımızı yayınlıyoruz.

 

Toplum olarak yan yana durmanın ve dayanışarak hareket etmenin öneminin görüldüğü bu gibi olaylarda, İstanbul Alternatif Tiyatrolar Platformu-Girişimi’nin temel ilkelerini ve bu ilkeleri oluşturan örgütlülük kavramının önemini tekrardan hatırlıyoruz. Olağanüstü durumlara ve tarihe tanıklık ederken kültür-sanat oluşumlarının ne denli etkilendiğine şahit oluyoruz. Şüphesiz edindiğimiz tüm bu tecrübeler, gelecekte yapılacak üretimlere de yansıyacaktır. Özellikle böyle zamanlarda üretim faaliyetlerini durdurmamak, hatta koşullar elverdikçe bu faaliyetlere ivme kazandırmak gerektiğini düşünüyoruz.

 

Bu yıl yirmi sekizincisini düzenlemeyi hedeflediğimiz ve normal şartlar altında başlamış olması gereken İstanbul Amatör Tiyatro Günleri’ni (İATG) mevcut koşullar nedeniyle, diğer bütün amatör tiyatro şenlikleri gibi erteliyoruz. İçinde olduğumuz sürecin bitiş tarihine dair elimizde kesin bir bilgi olmaması ve geleceğin pek de öngörülebilir olmaması nedeniyle şenliğimizi ertelediğimiz tarihle ilgili kesin bir bilgi veremiyoruz.

 

Şahit olduğumuz bu geçişken dönemdeki belirsizlik elbette bizleri de kaygılandırıyor. Fakat bu belirsizlik kaygısı ile üretime devam edilmemesinin sanatsal ve toplumsal açıdan atıl kalmaya sebebiyet vererek uzun vadede faaliyetlerimize yabancılaşmak, rehavete kapılmak ve nihayetinde de umutsuzluğa düşmek gibi sonuçlar yaratabileceğini düşünüyoruz.

 

 Tüm bu sebepler ile, çevrimiçi platformlar üzerinden bir araya gelerek gündem değerlendirmesi ve okuma tartışmalarına, arka plan, sahneleme, oyunculuk, çeviri, arşiv ve okuma tiyatrosu çalışmalarına genel konjonktürün izin verdiği şekilde elimizde olan imkanlarla devam etmeyi hedefliyoruz.

Geçmiş Şenlik Afişleri