sJOWsd_SOCJnSnPtRlXnIUNSR9LzP3lwpIlwWUj8

Kültürel Çoğulcu Tiyatro Günleri (KÇTG), 2006 yılında İstanbul Amatör Tiyatro Günleri kapsamında düzenlenen bir panelle başladı. Farklı kültürlerin tiyatral üretimlerini kültürel çoğulcu bir bağlamda bir araya getirmeyi amaçlayan bu etkinlik, 14 yıldır düzenlemeye devam ediyor. İstanbul Amatör Tiyatro Günleri, uzun yıllardır üniversite tiyatrolarına, çalışan tiyatrolarına ve belirli dönemlerde lise tiyatrolarına, çalışan tiyatrolarına ve belirli dönemlerde lise tiyatrolarına programında yer vererek çok odaklı ve kapsayıcı bir şenlik olarak örgütlenmekte. Bu buluşma noktalarından biri olarak şenlik içerisinde var olan Kültürel Çoğulcu Tiyatro Günleri, bu yıl pandemi koşullarının yüz yüze bir araya gelişi imkansız kılan zorluklarına rağmen çevrimiçi ortamda düzenleniyor. KÇTG 2020'nin programında iki söyleşi yer alıyor: Bercuhi Berberyan'ın konuk olduğu İster Ağla İster Gül: Sahne Tozlu Anılarım kitabının tanıtımı ile Teatra Jiyana Nû ve Şanoya Bajêr a Amed ê'den Berfin Emektar, Ömer Şahin, Rugeş Kırıcı ve Yavuz Akkuzu'nun konuşmacı olarak yer aldığı "Kürt Tiyatrosu'nda Dairo Fo ve France Rame" söyleşisi.

 

“İster Ağla İster Gül: Sahne Tozlu Anılarım” Kitap Tanıtımı 

Kültürel Çoğulcu Tiyatro Günleri’nin ilk etkinliği, Bercuhi Berberyan’ın BGST Yayınları’ndan çıkan yeni kitabı İster Ağla İster Gül: Sahne Tozlu Anılarım çerçevesinde gerçekleşecek. Söyleşide 1972’den 2007’ye kadar süren zaman aralığındaki, sonradan Berberyan Kumpanyası adını alacak Ermeni tiyatrocular özelinde, yakın dönem Ermeni tiyatrosu tarihine odaklanılacak.

 

Kitap Hakkında:

İster Ağla İster Gül: Sahne Tozlu Anılarım cemaat tiyatrosunun oyuncuları, dansçıları, müzisyenleri, teknik ekibi, repertuar tercihleri, özgün ya da uyarlama oyunları, seyirci profili gibi pek çok konuda okuyucuya zengin bir yazılı ve görsel arşiv sunuyor.  Kitap aynı zamanda amatör tiyatro faaliyetinin niteliği, sürdürülebilirliği ve önemi hususunda da cemaat tiyatrolarının işleyişini canlı bir şekilde resmediyor. Bercuhi Berberyan’ın anıları amatör tiyatro faaliyetinin yer yer değersizleştirildiği bir dönemde yaratıcılığı, disiplini ve merakı ile uzun yıllar Ermenice tiyatro yapan sanatçıların varlığını okuyuculara hatırlatıyor. Son olarak Bercuhi Berberyan bu kitapta sadece bir kumpanyanın tarihini değil, kişisel tarihini de sözcüklere döküyor. Tarih boyunca kendinden önce gelen “kız kardeşleri” gibi oyuncu, yönetmen ve oyun yazarı olmak için mücadele veren ve asla pes etmeyen bir kadının tarihini… 

 

*Etkinliğimiz 24 Aralık 2020 Perşembe, 19:00’da Zoom platformu üzerinden gerçekleşecektir. Zoom linki formu doldurduğunuzda mail yoluyla size iletilecektir.

 

Kürt Tiyatrosu’nda Dario Fo ve Franca Rame

Kültürel Çoğulcu Tiyatro Günleri’nin ikinci etkinliğinde ise yakın zamanda sansür tartışmaları ile yeniden gündeme gelen, Teatra Jiyana Nû’nun “Berû: Klakson Borîzan û Birt” oyunu ve Şanoya Bajêr a Amedê’nin yeni oyunu “Hema Hema Jin Elizabeth” konu edilecek. Berfin Emektar, Ömer Şahin, Rugeş Kırıcı ve Yavuz Akkuzu’nun yer aldığı söyleşide, Dario Fo ve France Rame’nin Kürt tiyatrosundaki yeri, güncel olarak oynanan oyunlar ve son dönemde yaşanan yasaklamalar ele alınacak.

 

Oyunlar Hakkında: 

Teatra Jiyana Nû’nun 2017 yılında prömiyerini yaptığı “Berû: Klakson Borîzan û Birt” (Clacson, Trombette e Pernacchi) Dario Fo tarafından 1981 yılında kaleme alındı. Oyun Türkçeye “Klakson Borazanlar ve Bırtlar” adıyla çevrilmiştir. Yönetmeni Nazmi Karaman’ın kelimeleriyle oyun “devlet - sermaye - halk” üçgenindeki ilişkileri sorguluyor: FIAT patronu Angelli, Kızıl Tugaylar tarafından kaçırıldığı sırada bir trafik kazası geçirir ve bir FIAT işçisi tarafından kurtarılır. Ancak Angelli’nin yüzü tanınmayacak şekilde yaralanmıştır. Kazanın ardından girdiği ameliyatta yanlışlıkla kendisini kurtaran FIAT işçisinin suratını alır...  18 kişilik bir kadro ile çıkarılan oyun, prömiyerini yaptığı günden bugüne Türkiye’nin farklı illerinde yüzden fazla kez sahnelenmiştir. Şanoya Bajêr a Amed ê’nin yeni oyunu “Hema Hema Jin Elizabeth” (Quasi Per Caso Una Donna: Elisabetta) Dario Fo tarafından 1984 yılında yazıldı. Oyun Türkçeye “Neredeyse Kadın: Elizabeth” adıyla çevrilmiştir. Pandemi öncesinde Şanoya Bajêr a Amed ê yeni salonlarının açılışını Mart ayında yapmak için hazırlanıyordu. Pandemi koşullarıyla birlikte açılışı geciken salonda seyirci ile ilk buluşan oyunları “Hema Hema Jin Elizabeth” oldu. Oyunun konusu ise şöyle: Kraliçe Elizabeth William Shakespeare’in “Hamlet” oyunu ile kendisiyle alay ettiğini düşünür. Kraliçeye göre yazar, onun kararsız yönetimi ve baskıcı polis rejimi ile dalga geçiyordur… 

 

*Etkinliğimiz 26 Aralık 2020 Cumartesi, 18:00’de Zoom platformu üzerinden gerçekleşecektir. Zoom linki formu doldurduğunuzda mail yoluyla size iletilecektir. 

Geçmiş Şenlik Afişleri