KAMUOYUNA DUYURU

vector-calendar-icon.jpg

26.10.2020

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları’nın ‘’Tiyatrolara Destek Projesi’’ kapsamında geçtiğimiz günlerde Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde, Teatra Jiyana Nû’nun sergileyeceği Berû: Klakson Borîzan û Birt adlı oyun ‘’Kamu Güvenliği’’ gerekçesi ile kaymakamlık tarafından, oyuna birkaç saat kala yasaklanmıştır. Nobel ödüllü yazar Dario Fo’nun “Klakson, Borazanlar ve Bırtlar’’ adlı oyununun Kürtçe uyarlaması olan ve daha önce defalarca sahnelenmiş ve beğeniyle alkışlanmış olan Bêrû: Klakson Borîzan û Birt adlı oyunun yasaklanması kabul edilmez bir durumdur.

     “Klakson, Borazanlar ve Bırtlar’’ adlı oyun, devletin kendi içindeki çelişkilerini irdelerken ekonomik ve politik güçlerin kıyaslanmasını vurgulayan mizahi bir oyundur.

      Oyunu Türkçe’ye çeviren değerli çevirmen ve tiyatrocu Füsun Demirel bu oyunun tanıtımı için ‘’Şiddet umutsuzluktan ve çözümsüzlükten doğar. Oysa insanlar şiddeti sevmiyorlar. Dans ederek iktidarı değiştirmek ne güzel olur. Zaten eğlenceden, aşktan, neşeden hoşlanmamak budalalıktır.’’ demiştir.

      Bu yasaklama, içinde bulunduğumuz yüzyılda sanatın ve tiyatronun işlevinin hâlâ anlaşılmadığının ifadesi ve sanatın toplum üzerindeki uyarıcı gücünden korkulduğunun bir yansıması olarak görülmelidir. Oyun, Şehir Tiyatroları’nın 106 yıllık tarihinde gösterime alınan ilk Kürtçe oyundur ve aynı kültürü paylaşan insanlar tarafından son derece demokratik bir adım olarak görülmüştür.

      Bu anti-demokratik tavır, sanatçıların ifade özgürlüğüne ve Kürtçe’nin kamusal görünürlüğüne vurulmuş bir darbedir.

      Bu yasaklamayla İBB Şehir Tiyatrosu’nun, çeşitlilik açısından attığı en güzel adımlardan biri baltalanmak istenmiştir. İstanbul Amatör Tiyatro Günleri’ni düzenleyen ekipler olarak bu haksız ve anti-demokratik uygulamayı kınıyoruz.

Geçmiş Şenlik Afişleri