Muhalif Kesimde Taciz Caiz midir?

vector-calendar-icon.jpg

15.10. 2007

Eren Keskin

Avukat/İnsan Hakları Aktivisti

Günlerdir tiyatrocu Mehmet Esatoğlu tarafından gerçekleştirilen cinsel tacize yönelik bazı mağdur ve tanık ifadelerini okuyorum.

 

Aslında yıllar önce, sözkonusu kişiyle ilgili aynı mahiyette bir şikayet İHD'ye de yapılmıştı. Konuyla ilgili bazı görüşmelerin ardından birkaç kadın arkadaşın dışında konuyla fazla ilgilenilmemişti.

 

Burada asıl tartışılması gereken, bizlerin muhalifler olarak egemenimize ne kadar çok benzediğimiz konusu. Yıllar önce, yazdığım bir yazı nedeniyle ceza almış ve 6 ay Bayrampaşa cezaevinde kalmıştım. Orada çeşitli sol örgütleri de tanıma olanağı buldum. Gözlemlediğim şuydu; erkekle kadın arasındaki roller, toplumsal cinsiyet ilişkisinin yarattığı yaklaşım ve uygulamalar, muhalif örgütlerde de değişmiyordu. Karar alma mekanizmalarında kadınlar yoktu. İçeride de bir "erkekler dünyası" kurulmuştu. "Normal" olanı herkes kabullenmişti. Oysa hiç unutmamak gerekiyor ki, "normal sayılanı" iktidarlar belirliyor. Ve bizleri de bu "normal sayılan" roller içine hapsediyorlar.

 

Taciz ve tecavüz devlet güçleri tarafından uygulandığında buna doğal olarak karşı çıkıyor ve tavır alıyoruz. Ancak bu suç muhalif kesimden biri tarafından gerçekleştirildiğinde, susuyor ve susarak onaylıyoruz. Bir kez daha Edward Said'in "Entelektüel kriz çözmez, kriz çıkarır" sözünü hatırlıyorum. Evet, biz kadınlar "kriz" çıkartmalıyız. Feminist kadınlar Mehmet Esatoğlu ve onun kadınlara karşı işlediği suçlar konusunda "kriz çıkartmaya" çalışıyorlar. Onlarla birlikte davranmak gerektiğine inanıyorum. Bugün bizi sınıfsal, cinsel, ulusal olarak ezen egemenimize karşı çıkabilmek için, onun bize dayattığı iktidar ilişkilerine ve içselleştirdiğimiz anlayışlara da karşı çıkmamız gerekiyor

Geçmiş Şenlik Afişleri